A fák élőlények, akárcsak mi, emberek. Akkor lesznek egészségesek és hosszú életűek, ha megteremtjük számukra a megfelelő életfeltételeket. Mindez a településeken belül tudatos munkát, szakértelmet és folyamatos odafigyelést igényel.
A legfontosabb a fa helyének kiválasztása. Az egyes fafajoknak különböző igényei vannak, például van, ami kizárólag nedvesebb talajokon marad életben, és van, amelyik jól tűri a hosszabb szárazságot is. Vizsgáljuk meg tehát a termőhelyet, és az annak megfelelő igényű fajt ültessük.
A belterületeken számos egyéb szempontot is figyelembe kell venni a fa helyének kiválasztásakor. Tudnunk kell, hogy milyen magasra nő majd a fa vagy hogy futnak-e alatta közművek, amelyek a gyökérzónába kerülnek majd. Utak vagy ipartelepek mellett fontos szempont, hogy a fa tűri-e a légszennyezettséget. Parkokban, iskolák és óvodák udvarán kérdés, hogy lepotyogva milyen a fa termése és hogy van-e allergén hatása.
A fafaj és a fa helyének kiválasztásával kapcsolatos döntésünk évtizedekre szól, ezért a nagyobb településeken pontos szabályok vonatkoznak rá, de emellett is érdemes kertész vagy erdész szakemberek segítségét kérni.
A belterületi fafajválasztáshoz számos pontos segítséget nyújt a Magyar Díszkertészek Szövetségének Közterületi sorfák jegyzéke c. kiadványa.
Belvárosi utcák fásítása
- lényeges, hogy az utcákba, fasorokba ültetett fajok jól tűrjék a kedvezőtlen városi hatásokat, a szárazságot, a szennyeződéseket, a csekély termőréteget, illetve azt, hogy a gyökerek csak korlátozottan tudnak terjeszkedni
- egyenes törzsű fák a legalkalmasabbak utcák fásításához
- légvezetékek alá történő ültetés esetén fokozottan kell figyelni a fák kifejlett kori méretére
Terek, parkok fásítása
- fontos a létrejövő kompozíció esztétikai értéke
- látványos, szép lombú, nagyméretű fák önálló, vagy kisebb csoportokban való elhelyezése, kontraszt kialakítása néhány örökzöld ültetésével, az őszi lombszínek harmóniájának megteremtése a szép park kialakításának a kulcsa
Utak, vasutak melletti fásítás
- közutak mellé por-, füst- és gáztűrő fajok kerüljenek
- utak mellé ne ültessünk olyan fajt, amelynek termése veszélyes lehet a közlekedésre
- érdemes sok fa- és cserjefajt ültetni, hogy színüknél, formájuknál és méretüknél fogva változatossá tegyék az útmenti fasort
- útkanyarulatok külső ívére célszerű magasra növő fákat ültetni
Bölcsődék, óvodák, iskolák udvarának fásítása
- kerüljük azokat a fákat, amelyek virágja odavonzza a méheket, rovarokat
- ne ültessünk olyan fákat, aminek lepotyog és ehető vagy annak tűnik a termése
- figyeljünk az esetleges allergén hatásra
A belterületi faültetéssel kapcsolatos tudnivalók
A fák megeredésének és hosszú életének alapja az ültetés megfelelő előkészítése és gondos kivitelezése. A kialakítandó fahelynek meg kell felelnie a tervezett növényfaj ökológiai és termesztési igényeinek.
Mikor ültessünk?
Legjobb, ha ősszel még a fagyok beállta előtt, a tavaszi időszakban a fagyok elmúltával, de még a lombfakadás előtt ültetünk. A VárosFa programban biztosított burkolt gyökerű, konténeres fákat kellő körültekintés mellett akár a nyári időszakban is lehet ültetni.
Belterületen földlabdás vagy konténeres fák ültetését az alábbi lépésekben végezzük:
- Az ültetés helyszínére szállított fákat 10-14 napon belül érdemes elültetni.
- A konténert, földlabdát az ültetésig nedves állapotban kell tartani.
- Közvetlenül az ültetés előtt a fákat be kell öntözni.
- A földlabdás növényeket a földlabdával (jutazsákkal, dróthálóval) együtt kell elültetni. Konténeres fákat a merev falú konténer eltávolítása után kell elültetni.
- A fa méretének megfelelő ültetőgödröt kell ásni, amelyben szükség esetén talajcserét kell végezni. Közepes méretű fák esetében az ültetőgödör legkisebb ajánlott mérete 150x150x150 centiméter.
- Ültetéskor az ültetőgödörben a földlabdás fa gyökérzeténél minden irányban 10 centiméterrel nagyobb ültetőlyukat kell kialakítani.
- Az ültetőlyukat a kiásott laza termőtalajjal annyira kell feltölteni, hogy a beültetett növény gyökérnyaka tömörítés után a talajszint vonalába kerüljön.
- El kell helyezni a növény kitámasztását szolgáló karókat.
- A csomagolóanyagból kibontott és felszínre került gyökérzetet ellenőrizni kell, a sérült gyökereket el kell távolítani.
- A növényt az ültetőlyukba kell helyezni, a földlabdát összetartó drótfonatot a gyökérnyak közeléből el kell távolítani, illetve az ültetőlyuk aljáig több helyen át kell vágni és az ültetőlyuk oldalára kell hajtani.
- Az ültetőlyukat a kiásott talajjal szakaszosan, folyamatos tömörítés és beöntözés mellett fel kell tölteni.
- Az ültetést követően alakítsunk ki egy mélyedést a növény köré, amely később megtartja az öntözővizet.
- A fát a támasztó karókhoz kell rögzíteni úgy, hogy a növény ne sérüljön, ugyanakkor szilárdan álljon. A rögzítés a fa növekedését és vastagodását nem akadályozhatja.
- Takarómulccsal fedjük le a fa közvetlen környékét.
- A beültetett fát az ültetést követően nagyobb mennyiségű vízzel be kell öntözni.
- Az ültetést követő 2-3 évben rendszeresen öntözni kell a fát, amíg a gyökérzete kellő mértékben meg nem nő. Időjárási viszonyoktól függően hetente, illetve naponta rendszeresen kell öntözni. A forró nyári napokon napi egy vödör víz szükséges fánként.